Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimi İle İlgili Her şey

 Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimi İle İlgili Her şey
Okunuyor Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimi İle İlgili Her şey

Hayatımızda en çok değişen şeylerden biri enerji kullanımıdır. Nüfus arttıkça, kullanılan ürün ve hizmetlerde artıyor dolayısıyla daha fazla enerji harcanması gerekiyor. Hem daha uygun fiyatlı hem de doğal enerji kaynağı olarak güneş enerjisi santrali elektrik üretimi tercih ediliyor. Bunun içinde güneş enerjisi santralleri kullanılıyor.

Bu sayede sonsuz enerji, fotovoltaik modüllerin ve diğer bileşenlerin kurumu ile ortaya çıkıyor. Elektrik üretimleri doğa dostudur ve 10 yıl devlet garantili gelir sağlarlar. İşletim maliyesi de yok gibi bir şeydir. Güneş enerjisi dışında rüzgar enerjisi de kullanılabilir. Bunun için Bursa rüzgar türbini gibi kinetik enerjiyi potansiyel enerjiye dönüştüren mekanizmalar kullanılır.

Güneş Panelleri

Güneş enerjisi elektriğe güneş panelleri sayesinde dönüşmektedir. Yarı iletken pv hücreleri panel üzerinde birleştirilir ve güneş ışınlarından doğru akım elektrik üretimi gerçekleştirilir. Polikristal ve monokristal şeklinde farklı çeşitlerde paneller mevcuttur. Güneşten gelen enerji, yeryüzünde kullandığımızın tam 10 bin katıdır yani ne kadar verimli olduğu gayet ortada.

Güneş panelinin verimi ise ne kadar enerjiyi elektriğe dönüştürüyor, bunun oranıyla hesaplanır. Günümüzde polikristal güneş panelleri en yaygın olarak kullanılanlardır. Bu konuda gün geçtikçe çevre bilinci de artmaktadır. Şebeke elektrik fiyatların yükseliyor olması da bu yönteme başvurmada büyük bir etkendir. Üstelik ilk maliyesi sonrasında neredeyse hiç masrafı bulunmamaktadır.

Panellerdeki Hücre Sayısı

Hücre sayısı ne kadar fazla olursa enerjiden üretilen elektrik de o kadar artar. Bu elbette panellerin boyutları ile de alakalıdır. Hücre sayısı panelin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Doğru noktalara konumlandırılan paneller her mevsim elektrik üretilmesini sağlar. Ayrıca uzun yıllar boyunca aynı sistem kullanılabilir, bu sayede tasarruf edilmiş olur. Son derece ekonomik ve pratiktir.

Elde edilen enerji;

  • Temiz
  • Yenilebilir
  • Sınırsızdır

Kullanım alanının genişliği, ucuz olması ve kolay kullanımı sayesinde hemen hemen her alanda elektrik üretimi gerçekleştirilir. İçindeki kristalli hücreler ısınma, aydınlanma, şarj ve elektrik tüketimi gibi özellikleri gerçekleştirir. Fosil yakıtların çevreye ne kadar fazla zarar verdiği bilinen bir şey, güneş enerjisinden elektrik üretmenin hiçbir zararı yoktur, doğayı korur.

Elektrik Nasıl Depolanır?

Elektriği ürettikten sonra birde onu depolamanız gerekir. Bunun için jel akü kullanabilirsiniz. Doğal ve sınırsız enerjilerin depolanmasını sağlayan akü verimli bir şekilde üniteler halinde yer alır. Akü sayesinde ihtiyaç duyulması anında kullanım gerçekleştirilir. Farklı akü çeşitleri de vardır ancak aralarında en verimli olanı jel aküdür. Bakım gerektirmez, saf su ilavesi gibi işlemlere ihtiyaç duymaz ve akma gibi problemler yaşatmaz. Ayrıca sulu akülere oranla daha uzun ömürlülerdir, 450-500 şarj ömürleri bulunmaktadır.

Fiyatlar

Güneş enerjisinden elektrik üretmek için ihtiyaç duyulan panellerin fiyatları genelde boyutuna göre değişiklik gösterir. 500 TL’ye de vardır, 1000 TL’ye de.

Yorum Yap
Yazı Ekle