1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Akıllı Bulut Teknolojileri Microsoft’a Yaradı!

Akıllı Bulut Teknolojileri Microsoft’a Yaradı!

Akıllı Bulut Teknolojileri Microsoft'a Yaradı!

2020’nin üçüncü çeyreğini Microsoft, beklenilenden daha yukarıda tamamladı.

Microsoft, 2021 mali dönemine 2020’nin 3. Çeyrek raporlarına dair birtakım raporlar yayınladı. 30 Eylül’de sona eren çeyrekte şirket 37.2 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bir önceki yılın çeyreğine göre %12’lik bir artışı bulunuyor. Microsoft, gelirini 13.9 milyar dolar bildirirken geçen seneye kıyasla %30’luk oranda bir artış yaşamış görünüyor.

Verimlilik ve İş Süreçler başlığıyla yayınlanan raporda gelirini 12,3 milyar dolar olarak açıkladı geçen yılın çeyreğine oranla burada %11’lik bir artış görünüyor. Şirketin en fazla geliri bulut teknolojisi tarafında gibi görünüyor. Geçen yıla oranla %20 artışla Bulut Teknolojileri alanında 13,0 milyar dolarlık bir kazanca imza attı. Bulut teknolojisi denildiği zaman akla gelenlerden biri olan Azure, bu çeyrekte %48’lik bir yükseliş sağladı.

Microsoft, yükseliş trendini yakalayamadığı tarafa gelelim bunlar Window ve Xbox olarak yayınlanmış raporda. Windows ve Xbox başlığında %6 artışla şirket 11,8 milyar dolarlık bir gelir sağladı. OEM gelirinde %5 arama ağı reklam gelirinde ise %10 oranında bir düşüşe imza attı.

Microsoft’un açıkladığı veriler ve analistlere göre 35,72 milyar dolarlık bir değerle şirket 2020’nin 3. çeyreğini kapattı.

Yorum Yap