1. Ana Sayfa
  2. iOS
  3. 128 Milyon iOS Kullanıcısı Virüs İçeren Uygulama İndirdi

128 Milyon iOS Kullanıcısı Virüs İçeren Uygulama İndirdi

128 Milyon iOS Kullanıcısı Virüs İçeren Uygulama İndirdi

128 milyon iOS kullanıcısı, XcodeGhost isimli kötü yazılım barındıran uygulamayı indirdi.

Epic Games’in, iOS’taki oyun içi satın alımlarda Apple’a komisyon ödememek adına Fortnite’a kendi ödeme sistemini entegre etmişti. Ancak oyun sonra Apple tarafından App Store’dan kaldırılmış ve iki şirket karşılıklı olarak davalık duruma düştüler.

Dava sebebiyle iki şirket hakkında bazı belgeler yayınlandı. Belgelere göre 128 milyon iOS kullanıcısının XcodeGhost adı verilen bir kötü amaçlı yazılım içeren uygulamayı indirdiği ortaya çıktı.

Apple Store’a 2015 yılında siber saldırılar düzenlenmiş ve şirketin uygulama geliştirme platformu olan Xcode’un kötü amaçlı yazılım barındıran kopya hali internet ortamında yayılmıştı. Uygulama geliştiricileri bilmeyerek XcodeGhost adı verilen geliştirme platformunu kullandı, sonuç olarak Apple Store’a virüslü uygulamaların girmesine sebep oldu.

Bahsi geçen belgelere göre, kötü amaçlı XcodeGhost yazılımını içeren 2500’den fazla uygulama Apple Store’da kendisine yer buldu.

Apple tarafından XcodeGhost uygulamlarını indiren kullanıcılar bilgilendirilerek güvenliği ihlal eden 25 uyulama ise mağazadan daha önce kaldırıldı.

Yorum Yap